Zdravověda
Mladší
Nauč se, jak správně poskytnout první pomoc! Tato důležitá zkouška tě vybaví základními znalostmi a dovednostmi, abys uměl(a) pomoci sobě i kamarádům v případě úrazu nebo náhlé zdravotní potíže. Být připraven pomoci je známkou skutečného táborníka.
Co tě v této zkoušce čeká a co se naučíš?
- Základní obvazové techniky:
- Naučíš se prakticky použít šátkový obvaz (trojcípý šátek) pro ošetření poranění na různých částech těla. Zaměříme se na základy, jako je obvaz:
- Hlavy
- Ruky (např. dlaně, prstů)
- Kolene
- Osvojíš si také základy použití klasického obinadlového obvazu pro ošetření, například:
- Prstů nebo dlaně
- Lokte nebo předloktí
- Kolene nebo kotníku
- Cílem je zvládnout nejběžnější a nejdůležitější typy obvazů pro tato místa.
- Naučíš se prakticky použít šátkový obvaz (trojcípý šátek) pro ošetření poranění na různých částech těla. Zaměříme se na základy, jako je obvaz:
- První pomoc v běžných situacích:
- Budeš vědět, jak správně a rychle poskytnout první pomoc při:
- Úpalu a úžehu (příznaky přehřátí organismu ze slunce nebo horka a co dělat).
- Pokousání zvířetem (jak ošetřit ránu, kdy je nutné vyhledat lékaře).
- Bodnutí hmyzem (ošetření štípance, rozpoznání možné alergické reakce).
- Uštknutí hadem (jak poskytnout první pomoc při uštknutí našimi jedovatými hady – zmijí obecnou).
- Přisátí klíštěte (správný postup odstranění, co dělat po odstranění, prevence).
- Podezření na zlomeninu (jak šetrně zranění znehybnit – fixovat – pomocí dostupných prostředků, např. šátků, větví).
- Omdlení (jak reagovat, když někdo ztratí vědomí, stabilizovaná poloha).
- Budeš vědět, jak správně a rychle poskytnout první pomoc při:
- Přivolání pomoci a důležité kontakty:
- Důležitá telefonní čísla: Musíš znát základní tísňová telefonní čísla (zejména 112 – jednotné evropské číslo tísňového volání, a dále 150 – Hasiči, 155 – Záchranná služba, 158 – Policie ČR) a vědět, kdy které číslo použít.
- Volání záchranné služby: Naučíš se, jak správně a srozumitelně zavolat pomoc. Budeš vědět, jaké informace jsou pro operátora tísňové linky nejdůležitější (kde se nacházíš, co se stalo, kolik je zraněných, jaká jsou zranění atd.).
- Základy transportu zraněného:
- Naučíš se a prakticky si vyzkoušíš některé jednoduché a bezpečné způsoby, jak pomoci s přenesením zraněného kamaráda na krátkou vzdálenost (např. Rautekův úchop, jednoduché odnosy ve dvou lidech, improvizovaná nosítka z dostupného materiálu), pokud to situace vyžaduje a je to pro všechny zúčastněné bezpečné.
Tyto znalosti a dovednosti jsou neocenitelné – mohou ti pomoci zachovat klid v krizové situaci a účinně pomoci tam, kde je to potřeba. Buď připraven(a) pomoci!
Starší
Prohlub své znalosti a dovednosti v poskytování první pomoci na expertní úroveň! Tato pokročilá zkouška tě připraví na řešení širšího spektra závažnějších zdravotních situací a naučí tě pokročilé techniky a postupy, které mohou být klíčové pro záchranu zdraví či života.
Na čem tato zkouška staví?
Úspěšné absolvování této zkoušky předpokládá, že již bezpečně ovládáš všechny znalosti a dovednosti ze zkoušky Zdravověda pro mladší. Zkouška pro starší k nim přidává následující pokročilé oblasti:
1. Rozšířené obvazové techniky a ošetření specifických poranění:
- Kromě základních obvazů se naučíš a prakticky předvedeš i náročnější a specializované typy, jako jsou:
- Obvaz oka (např. při jeho poranění nebo cizím tělese)
- Obvaz nosu (např. při krvácení z nosu nebo zlomenině)
- Obvaz hrudníku (např. základní postup při poranění žeber, podezření na pneumotorax)
- Speciální obvaz ramene pomocí dvou trojcípých šátků (pro fixaci a znehybnění)
2. První pomoc u závažných stavů, úrazů a otrav:
- Popáleniny a opařeniny: Rozpoznání stupně popálenin/opařenin, poskytnutí adekvátní první pomoci (chlazení, sterilní krytí), kdy je nezbytné volat lékařskou pomoc.
- Omrzliny: Prevence vzniku, rozpoznání jednotlivých stupňů omrzlin, správný postup první pomoci (pozor na rychlé zahřívání), specifika ošetření.
- Otravy – rozpoznání a první pomoc: Základní schopnost rozpoznat příznaky a poskytnout první pomoc (včetně zajištění životních funkcí a volání Toxikologického informačního střediska nebo 155) u různých typů otrav:
- Otravy houbami (nejčastější jedovaté houby, typické příznaky).
- Otravy alkoholem a návykovými látkami (včetně předávkování).
- Otravy z jídla (např. salmonelóza, botulismus – základní příznaky).
- Otravy rostlinami (navazuje na znalost jedovatých rostlin z botaniky).
- Otravy plyny (např. oxid uhelnatý – CO z nedokonalého spalování; rizika spojená s oxidem uhličitým – CO2 v nevětraných uzavřených prostorách vedoucí k dušení).
- Šokové stavy: Rozpoznání příznaků rozvíjejícího se šoku (např. po úrazu, alergické reakci) a provedení základních protišokových opatření.
- Život ohrožující krvácení: Pokročilé techniky zastavení masivního vnějšího krvácení (přímý tlak v ráně, použití tlakových bodů, správné přiložení a použití tlakového obvazu; nouzové použití škrtidla – pouze v krajních případech, indikace, rizika a správný postup).
- Poruchy vědomí: Rozpoznání různých stupňů a typů poruch vědomí (kromě prostého krátkodobého omdlení), základní diagnostika stavu (oslovení, bolestivý podnět), zajištění průchodnosti dýchacích cest u člověka v bezvědomí.
- Poranění hlavy: Rozpoznání příznaků otřesu mozku a varovných signálů vážnějšího poranění hlavy, první pomoc a nutnost transportu k lékaři.
- Poranění kloubů: První pomoc při podezření na podvrtnutí, vymknutí kloubu (fixace, chlazení – princip RICE).
- Zvracení: Poskytnutí pomoci osobě, která zvrací (zejména u ležící nebo osoby v bezvědomí), zajištění vhodné polohy k prevenci vdechnutí zvratků, zhodnocení závažnosti stavu.
3. Život zachraňující úkony:
- Zástava dechu: Rychlé rozpoznání stavu, kdy postižený nedýchá normálně, a okamžité zahájení správných postupů (uvolnění dýchacích cest).
- Kardiopulmonální resuscitace (KPR): Teoretická znalost a především praktický nácvik nepřímé srdeční masáže a umělého dýchání u dospělých a dětí podle aktuálně platných doporučených postupů (guidelines).
4. Další důležité znalosti a dovednosti:
- Vybavení lékárničky: Detailní znalost obsahu dobře vybavené osobní a skupinové (oddílové/táborové) lékárničky, včetně správného použití jednotlivých komponent a schopnosti lékárničku doplnit.
- Polohování postiženého: Kromě stabilizované polohy na boku znát a umět prakticky použít i další vhodné polohy pro různé typy zranění či akutních stavů (např. poloha při šoku, poloha v polosedě při dušnosti nebo srdečních obtížích, Autotransfuzní poloha).
Absolvováním této komplexní zkoušky se stáváš skutečně platným a kvalifikovaným pomocníkem v širokém spektru krizových situací. Tvé znalosti a dovednosti mohou být rozhodující pro poskytnutí rychlé a efektivní první pomoci až do příchodu profesionálních záchranářů. Sources