Nováčkovská zkouška
Vítej v našem oddíle! Nováčkovská zkouška je tvým prvním velkým krokem na cestě plné zážitků, kamarádství a nových dovedností. Je navržena tak, aby ti pomohla osvojit si úplné základy, které využiješ na každé schůzce, výpravě i letním táboře. Nemusíš mít strach, se vším ti pomůžeme a vše tě postupně naučíme!
Co všechno Nováčkovská zkouška obsahuje?
Zkouška je rozdělena do několika tematických oblastí, ve kterých si vyzkoušíš a naučíš se spoustu nových a užitečných věcí:
1. Malý Botanik / Malá Botanička (Základy poznávání rostlin):
- Co se budeš učit: Během přípravy se seznámíš s přibližně 25 běžnými bylinami a dřevinami (stromy a keře), které můžeme potkat v našem okolí.
- Úkol při zkoušce: Správně určit alespoň 9 z 12 ukázaných rostlin (např. z obrázků, kartiček nebo čerstvých vzorků). Pro splnění stačí znát jejich rodové jméno (např. „dub“, „kopřiva“, „borovice“).
Zde si můžete procvičit poznávání rostlin.
2. Cestovatel / Cestovatelka (Práce s jízdním řádem MHD):
- Úkol: Vyhledat spojení v jízdním řádu Dopravního podniku města Brna (DPmB). Konkrétně půjde o nalezení spojení bez přestupu na jedné stránce jízdního řádu pro konkrétní linku (autobus, tramvaj – „šalina“, nebo trolejbus), kterou dostaneš jako kopii.
- Co se hodnotí: Musíš správně najít spojení mezi dvěma zadanými zastávkami, určit čas nástupu (odjezdu), vypočítat (nebo zjistit) dobu jízdy a spočítat počet mezilehlých zastávek.
3. Šikovné Ruce (Základní praktické dovednosti):
- Přišití knoflíku: Naučíš se a prakticky předvedeš, jak správně a pevně přišít klasický knoflík se dvěma dírkami.
- Zavazování tkaniček: Ukážeš, že si umíš spolehlivě a pevně zavázat tkaničky na svých botách, aby se ti při žádné aktivitě nerozvazovaly.
4. Mladý Orientátor / Mladá Orientátorka (Úvod do práce s mapou a buzolou):
- Určení světových stran pomocí buzoly: Pomocí buzoly správně určíš a ukážeš všechny čtyři hlavní světové strany (Sever, Jih, Východ, Západ).
Buzoly jsou často popsané v angličtině. Tedy:
N – North (Sever)
S – South (Jih)
E – East (Východ)
W – West (Západ) - Orientace na mapě: Ukážeš na mapě, kde se nachází sever, a odvodíš z toho polohu ostatních hlavních světových stran na mapě.
Mapy jsou dělané tak, že po zorientování mapy se vždy Sever nachází nahoře. Ale v této části zkoušky nebudeš mít k dispozici buzolu nebo kompas. Tak stačí vědět, že Sever je nahoře a zbytek si už odvodíš 🙂 - Turistické značky: Z předloženého souboru základních českých turistických značek správně poznáš a pojmenuješ 4 vylosované značky.
Pojďme si osvěžit znalosti o turistických značkách, podle kterých se řídíme, když jdeme na výlet. Tyto znalosti jsou také potřebné ke splnění cestičky z kategorie orientace, která má černou barvu. I nejmladší severáci by měli znát, jak vypadá základní pásové značení. Jedná se vždy o čtverec, který je vodorovně rozdělen na tři části. Vnější jsou na pěších stezkách bílé a prostřední může mít žlutou, zelenou, červenou nebo modrou barvu.




Pásové značení pro pěší
Pokud trasa nepokračuje rovně, ale zahýbá, informuje nás o tom značka ve tvaru šipky. Označujeme ji jako odbočku. Když objevíme značku, která je rozdělena úhlopříčně a má barevnou jednu polovinu, narazili jsme na místní značení. Je to krátký okruh, který nás dovede k místním zajímavostem či krásným vyhlídkám. Naopak na trase značené úhlopříčným zeleným pruhem najdeme stanoviště, na kterých se dozvíme spoustu zajímavostí, jedná se totiž o naučnou stezku. Popisované značky pak vypadají takto:



Severáci z kategorie mladších pak určitě dobře ví, že pásové značení nemusí mít vždy bílé okraje. Rozlišujeme totiž také značení pro cyklisty, které má krajní pruhy žluté, a pro běžkaře s pruhy oranžovými.


Nepřekvapí nás ani označení začátku či konce trasy – tedy čtvereček uprostřed značky. Zastavení naučné stezky vypadá stejně jako značení její trasy, jen je na něm navíc číslo konkrétního stanoviště. Bílý čtverec s barevným kolečkem uprostřed – okružní značka – nám říká, že trasa zažíná i končí na stejném místě.



Snadno od sebe rozeznáme také odbočky ke studánce, k vrcholu, k významnému místu, k chatě nebo přístřešku a ke zřícenině.




k
chatě

k zřícenině

5. Malý Zdravotník / Malá Zdravotnice (Základy první pomoci a ošetření):
- Obvazy trojcípým šátkem: Naučíš se a prakticky předvedeš použití šátkového obvazu pro:
- Závěs horní končetiny (ruky)
- Poloha paže: Loket zraněné ruky je ohnutý přibližně do pravého úhlu (cca 90°).
- Orientace dlaně: Dlaň směřuje k tělu nebo mírně dolů.
- Podepření: Celé předloktí, včetně prstů, musí být kompletně podepřeno v šátku.
- Vedení cípů: Vnější (delší) cíp šátku se vede přes protilehlé (zdravé) rameno.
- Uvázání: Oba hlavní cípy se svazují plochou spojkou (ambulantním uzlem), ideálně nad klíční kostí na zdravé straně (nikdy ne přímo na krční páteři).
- Zajištění u lokte: Cíp šátku u lokte je zajištěn (např. zkroucením a založením dovnitř, spínacím špendlíkem nebo malým uzlíkem).
- Výsledný stav: Závěs je pevný, poskytuje dobrou oporu, je úhledný a pro zraněného co nejpohodlnější.

- Obvaz dlaně
- 1. Ošetření odřeniny:
- Vyčištění: Ránu opatrně očistit od nečistot (např. kamínků, písku).
- Omytí: Odřeninu omýt čistou vodou (případně mýdlem, pokud je velmi znečištěná).
- Dezinfekce: Osušenou ránu vydezinfikovat vhodným prostředkem (např. přípravkem neobsahujícím jód, pokud si nejsi jistý/á alergií).
- Krytí: Na dezinfikovanou ránu přiložit sterilní krytí (např. mulový čtverec).
- 2. Přiložení šátkového obvazu na dlaň (z úzkého pruhu – „kravaty“):
- Příprava šátku: Trojcípý šátek složit do podoby „kravaty“ (úzkého pruhu).
- Krytí dlaně: Obvaz musí krýt celý mulový čtverec na dlani.
- Volný palec: Palec musí zůstat volný a není přivázán k dlani.
- Ukončení obvazu: Obvaz se ukončuje a váže na zápěstí.
- Správný uzel: K zavázání se použije plochá spojka (ambulantní uzel).
- Kvalita a vzhled: Obvaz musí být dostatečně pevný, aby držel krytí na místě, ale nesmí škrtit. Měl by být přiložen úhledně.
- 1. Ošetření odřeniny:

- Obvaz ruky (celé)
- 1. Základní ošetření popáleniny (před obvazem):
- Chlazení: Postižené místo okamžitě a dostatečně dlouho (alespoň 10-20 minut) chladit čistou, studenou (ne ledovou) tekoucí vodou.
- Puchýře: Menší, neprasklé puchýře nepropichovat. Větší nebo již prasklé puchýře sterilně krýt.
- Odstranění doplňků: Opatrně odstranit z popálené oblasti prstýnky, hodinky, náramky (než dojde k otoku).
- Žádné masti: Na čerstvou popáleninu nedávat masti, krémy, oleje ani zásypy.
- 2. Znalost stupňů popálení:
- Umět popsat a rozeznat základní stupně popálení a jak vypadají:
- 1. stupeň: Začervenalá, oteklá, bolestivá kůže (např. mírné spálení od slunce).
- 2. stupeň: Tvorba puchýřů naplněných tekutinou, silná bolest, kůže je růžová až červená.
- 3. stupeň: Poškození všech vrstev kůže, někdy i hlubších tkání. Kůže může být bílá, vosková, hnědá až černá, zuhelnatělá. Bolestivost může být menší nebo žádná kvůli zničení nervových zakončení. (Vždy vyžaduje lékařské ošetření!)
- 3. Obvaz popálené ruky (celá dlaň i s palcem, trojcípým šátkem):
- Příprava: Na sterilně krytou popálenou plochu ruky. Výchozí tvar šátku je rozložený trojúhelník.
- Položení ruky: Ruku (dlaň i s palcem) položit na střed rozloženého šátku tak, aby prsty směřovaly k hlavnímu vrcholu šátku.
- Překrytí: Hlavní vrchol šátku přehnout přes prsty a hřbet ruky směrem k zápěstí.
- Křížení cípů: Oba postranní cípy šátku překřížit na hřbetu ruky (přes přehnutý vrchol).
- Obtočení a vázání: Cípy obtočit kolem zápěstí a svázat na jeho přední straně plochou spojkou (ambulantním uzlem). Uzel by neměl tlačit.
- Výsledek:
- Celá dlaň i palec jsou bezpečně a volně kryty šátkem (jako v rukavici). Obvaz je dostatečně pevný, aby držel sterilní krytí, ale neškrtí a umožňuje kontrolu prokrvení. Vzhled je úhledný.
- 1. Základní ošetření popáleniny (před obvazem):

- Obvaz chodidla
- 1. Ošetření řezné rány (před obvazem):
- Očištění okolí: Očistit kůži v okolí rány.
- Vyčištění rány: Ránu opatrně vypláchnout čistou vodou, případně odstranit viditelné povrchové nečistoty.
- Dezinfekce: Ránu a její bezprostřední okolí vydezinfikovat vhodným dezinfekčním prostředkem (dávat pozor na možné alergie, např. na jód).
- Sterilní krytí: Na vyčištěnou a vydezinfikovanou ránu přiložit sterilní krytí (např. mulový čtverec, gázový polštářek).
- 2. Obvaz celého chodidla (včetně prstů, nártu a paty, trojcípým šátkem):
- Výchozí poloha: Rozložený trojcípý šátek položit základnou podélně. Chodidlo (s již přiloženým sterilním krytím na ráně) položit na střed šátku tak, aby prsty směřovaly k hlavnímu vrcholu šátku.
- Překrytí prstů a nártu: Hlavní vrchol šátku přehnout přes prsty a nárt směrem ke kotníku.
- Křížení cípů: Oba postranní cípy šátku vést podél chodidla dozadu (směrem k patě), za patou je překřížit, vést je dopředu a překřížit je znovu na nártu (přes již přehnutý vrchol šátku).
- Ukončení u kotníku: Cípy dále vést kolem kotníku.
- Uvázání uzlu: Obvaz zakončit svázáním cípů plochou spojkou (ambulantním uzlem) nad kotníkem nebo na jeho straně (nikdy ne pod chodidlem nebo v místě, kde by mohl tlačit).
- Výsledný stav:
- Krytí: Celé chodidlo, nárt, pata i všechny prsty jsou kompletně a bezpečně zakryty šátkem.
- Kvalita: Obvaz je dostatečně pevný, aby držel sterilní krytí na místě a poskytoval mírnou oporu, ale nesmí škrtit a omezovat krevní oběh.
- Vzhled: Obvaz je přiložen úhledně.
- 1. Ošetření řezné rány (před obvazem):

- Ošetření běžných drobných poranění a situací: Budeš vědět, jak správně poskytnout první pomoc a ošetřit:
- Včelí nebo vosí bodnutí.
Vosí a včelí bodnutí se ošetřují stejně až na jeden malý rozdíl. Včela po sobě zanechává žihadlo. To je potřeba, co nejrychleji odstranit, aby se do rány dostalo, co nejméně jedu. Potom je již postup stejný. Přiložit rozkrojenou cibuli na ránu zhruba na 10 minut, ta neutralizuje jed – rána potom méně nateče a méně bolí. Případně potom je ještě dobré ránu chladit. - Přisáté klíště (jak ho bezpečně odstranit a co dělat po odstranění).
- Připravte si pomůcky:
- Tenkou pinzetu, speciální kleštičky na klíšťata nebo kartu na odstraňování klíšťat. Běžná kosmetická pinzeta není ideální, protože může klíště zmáčknout.
- Dezinfekční prostředek (např. na bázi jódu nebo alkoholu).
- Rukavice (nepovinné, ale doporučené) pro ochranu před případnou infekcí, zejména pokud máte na rukou oděrky.
- Omyjte si ruce mýdlem a vodou, pokud je to možné.
- Postup odstranění:
- Uchopte klíště co nejblíže kůži: Pomocí pinzety nebo jiného nástroje uchopte klíště za hlavičku, co nejblíže povrchu kůže. Snažte se nezmáčknout tělo klíštěte, aby nedošlo k vytlačení obsahu jeho střev do ranky.
- Tahejte pomalu a plynule: Táhněte klíště kolmo od kůže, pomalu a plynule. Můžete zkusit mírné viklavé pohyby ze strany na stranu, ale vyhněte se kroucení nebo trhání, které by mohlo způsobit odtržení hlavičky od těla. Cílem je odstranit celé klíště i s kusadly.
- Dezinfikujte místo přisátí: Po odstranění klíštěte důkladně vydezinfikujte ranku i její okolí.
- Dezinfikujte nástroj a umyjte si ruce: Použitý nástroj vydezinfikujte a znovu si důkladně umyjte ruce mýdlem a vodou.
- Co dělat po odstranění:
- Zlikvidujte klíště: Odstraněné klíště bezpečně zlikvidujte. Můžete ho spláchnout do záchodu, zabalit do kousku papíru a spálit, nebo vložit do uzavíratelného sáčku a vyhodit do koše. Nedrtěte klíště mezi prsty.
- Sledujte místo přisátí: V následujících dnech a týdnech sledujte místo přisátí. Lehké zarudnutí nebo svědění bezprostředně po odstranění je normální. Pokud se však objeví zvětšující se červená skvrna (často s bledým středem, typická pro lymskou boreliózu), horečka, bolesti hlavy, únava nebo jiné neobvyklé příznaky, vyhledejte lékařskou pomoc a informujte lékaře o přisátí klíštěte.
- Zvažte odeslání klíštěte na analýzu: Pokud máte obavy z možné nákazy, můžete klíště odeslat do specializované laboratoře k vyšetření na přítomnost patogenů.
- Čeho se vyvarovat:
- Nepoužívejte oleje, krémy, vazelínu ani neduste klíště teplem (např. zápalkou). Tyto metody mohou klíště podráždit a způsobit, že do rány vypustí více slin nebo obsahu střev, čímž se zvyšuje riziko infekce.
- Nemačkejte tělo klíštěte.
- Nekruťte klíštětem nadměrně.
- Pokud část klíštěte zůstane v kůži:
- Pokud se stane, že část ústního ústrojí (kusadla) zůstane v kůži, pokuste se ji opatrně odstranit čistou pinzetou. Pokud se to nedaří snadno, nedloubejte v ráně. Malé zbytky tělo obvykle samo vyloučí jako třísku. Místo důkladně vydezinfikujte a sledujte. V případě pochybností nebo známek zánětu kontaktujte lékaře.
- Včasné a správné odstranění klíštěte je klíčové pro minimalizaci rizika přenosu nemocí.
- Připravte si pomůcky:
- Včelí nebo vosí bodnutí.
6. Mistr Uzlů (Základní a nejdůležitější uzly):
- Úkol: Správně uvázat, pojmenovat a ukázat praktické použití následujících tří základních uzlů:
- Plochá spojka
- Lodní smyčka
- Osmičkové očko
Tady je video jak uzly vázat i s krátkým vysvětlením využití. Video obsahuje i uzly, které na splnění zkoušky nepotřebuješ umět!
7. Mladý Zoolog / Mladá Zooložka (Základy poznávání zvířat):
- Co se budeš učit: Během přípravy se seznámíš s přibližně 25 běžnými druhy zvířat.
- Úkol při zkoušce: Správně určit alespoň 9 z 12 ukázaných zvířat (např. z obrázků nebo kartiček). Pro splnění stačí znát jejich rodové jméno.
Zde si můžete procvičit poznávání zvířat.