Morseovka
Mladší
Tato zkouška prověří tvé schopnosti komunikovat pomocí Morseovy abecedy. Budeš potřebovat umět jak přijímat (dekódovat) zprávy, tak je i vysílat (kódovat).
Co tě čeká a co je potřeba umět:
Zkouška se skládá ze dvou hlavních částí:
1. Příjem zprávy (dekódování)
- Úkol: Přijmout a správně zapsat textovou zprávu vysílanou v Morseově abecedě.
- Délka zprávy: Přibližně 20 znaků.
- Časový limit: 2 minuty na celý příjem a zápis.
- Obsah zprávy: Zpráva bude složena náhodně a bude obsahovat pouze písmena (bez čísel). Způsob příjmu: Zprávu bude vysílat vedoucí zvukovým signálem (např. píšťalkou) nebo vizuálně (např. světlem, praporky).
- Možnost doptání: Pokud si během příjmu nebudeš jistý/á jedním konkrétním písmenem, můžeš požádat o jeho zopakování. Vedoucí však zopakuje maximálně jedno písmeno z celé zprávy, a to nejvýše dvakrát.
2. Vysílání zprávy (kódování)
- Úkol: Samostatně a správně odvysílat textovou zprávu v Morseově abecedě.
- Délka zprávy: Přibližně 6 znaků.
- Časový limit: 1,5 minuty na celé vysílání.
- Způsob vysílání: Budeš vysílat domluveným způsobem – zvukovým signálem (např. píšťalkou) nebo vizuálně (např. baterkou, praporky). Důraz je kladen na tvou přesnost a srozumitelnost vysílání.
- Kontrola: Vedoucí bude kontrolovat správnost tvého vysílání.
Alternativní metody signalizace:
Kromě klasického pískání je možné po domluvě využít i jiné metody přenosu Morseovky, například:
- Signalizace světlem (baterkou).
- Signalizace praporky ve dvojici (někdy označováno jako metoda inspirovaná E. T. Setonem).
Morseova abeceda i s čísly

Starší
Tato pokročilá zkouška z Morseovy abecedy je určena pro ty, kteří již ovládají základy a chtějí prokázat vyšší úroveň dovedností. Zkouška klade důraz na rychlost, přesnost a schopnost pracovat s čísly a speciálními provozními signály.
Co tě v této zkoušce čeká:
- Příjem zprávy (dekódování):
- Rychlost a obsah: Tvým úkolem bude přijmout a správně zapsat zprávu v Morseově abecedě o délce přibližně 20 znaků v časovém limitu 1 minuty. Zpráva bude obsahovat písmena a čísla.
- Další prvky: Očekává se, že rozpoznáš a správně interpretuješ i běžné provozní signály (např. začátek zprávy, konec zprávy, označení omylu) a způsob kódování českých písmen s diakritikou.
- Způsob příjmu: Zpráva bude vysílána zvukovým (např. píšťalkou) nebo vizuálním signálem (např. světlem, praporky).
- Možnost doptání: Pro tuto pokročilou úroveň se obvykle nepředpokládá opakování znaků ze strany vedoucího, pokud není stanoveno jinak před začátkem zkoušky.
- Vysílání zprávy (kódování):
- Rychlost a obsah: Budeš samostatně, zřetelně a plynule vysílat zprávu o délce přibližně 12 znaků v časovém limitu 1 minuty. Zpráva k odvysílání bude obsahovat písmena i čísla.
- Použití signálů: Při vysílání musíš aktivně a správně používat provozní signály: začátek a konec vysílání, a v případě chyby i signál pro omyl. Je také potřeba znát a umět odvysílat česká písmena s diakritikou.
- Způsob vysílání: Budeš vysílat domluveným způsobem – zvukovým nebo vizuálním signálem.
- Přesnost: Důraz je kladen na přesnost, rychlost, plynulost tvého vysílání a správné používání všech prvků Morseovy abecedy.
- Rychlost a obsah: Budeš samostatně, zřetelně a plynule vysílat zprávu o délce přibližně 12 znaků v časovém limitu 1 minuty. Zpráva k odvysílání bude obsahovat písmena i čísla.
Klíčové dovednosti pro tuto část zkoušky (Morseovka):
- Spolehlivá znalost celé Morseovy abecedy pro písmena i čísla.
- Schopnost udržet tempo při příjmu (cca 20 zn./min) i vysílání (cca 12 zn./min).
- Znalost a aktivní používání provozních signálů (začátek, konec, omyl) a českých písmen s diakritikou v Morseově abecedě.
LUŠTĚNÍ ŠIFER (Pokročilá úroveň)
Další důležitou dovedností pro starší členy je schopnost pracovat s různými typy šifer. Tato část zkoušky prověří tvé logické myšlení, trpělivost a znalost běžných šifrovacích metod.
Co tě v této části zkoušky čeká:
- Úkol: Obdržíš sadu několika zašifrovaných zpráv.
- Cíl: Tvým úkolem bude tyto zprávy v daném časovém limitu úspěšně rozluštit a získat původní text.
- Časový limit: Na rozluštění celé sady šifer budeš mít 1 hodinu.
- Typy šifer: Zprávy mohou být zašifrovány různými běžně používanými tábornickými a historickými metodami. Může jít například o substituční šifry (včetně variant Morseovky použitých jako substituční klíč, křížové šifry, posunové šifry) nebo transpoziční šifry.
- Příprava: Pro úspěšné zvládnutí této části zkoušky je nutná znalost principů a praktického luštění různých typů šifer. K přípravě ti poslouží následující přehled šifrovacích technik.
Šifry – Přehled a Principy
Schopnost pracovat se šiframi rozšiřuje možnosti komunikace a přináší další úroveň tábornických dovedností. Zde je přehled některých typů šifer, se kterými se můžeš setkat:
Substituční šifry
Jedná se o šifry, kdy písmena (nebo jiné znaky) původní zprávy jsou systematicky nahrazena jinými znaky nebo symboly.
- Morseovka jako šifra:
- Tradiční morseovka
- Morseovka obrácená
(Tečky jsou čárky, čárky jsou tečky) - Morseovka nahrazená (symbolická) (Příklady: velká/malá písmena, sudá/lichá čísla atd.)
- Morseovka schovaná v obrázku/textu
- Tradiční morseovka

Křížové šifry (Polybiovy čtverce a jejich varianty):
- Velký Polský kříž

Příklad šifry:

- Malý kříž (Templářský)

Příklad šifry:

- Hebrejský kříž

- Tři kříže

Posunové šifry (Caesarova šifra a varianty):
Šifry fungují na principu posunu abecedy o určitý počet písmen. Základem rozluštění je odhalení principu posunu. Po český jazyk platí:

- Caesarova šifra (pevný posun vpřed)

- Obrácený posun (pevný posun vzad)
- Střídavý posun
- Nepravidelný posun (s klíčovým slovem/číslem)
Písmena jsou posunuta pokaždé o jiný počet pozic podle klíče.
Příklad: Klíč 1386 znamená posun prvního písmene o 1 pozici, druhého o 3 pozice, třetího o 8, čtvrtého o 6, pátého znovu o 1 atd.
Příklad: Klíč 3-2+1+4 značí i různý směr posunu
Ostatní substituční principy
- Doplnění písmene (Mezipísmenná šifra)
Šifra je tvořena dvojcemi písmen. Řešením je najít písmena patřící mezi písmeny ve dvojici.
Příklad: RT DF UW DF QS JL ZB
Ale i příklad: QU CG TX CG PT IM YC
Oba příklady mají řešení Severka - Součet čísel
Šifru tvoří skupiny čísel, jejichž součet udává pozici písmene v abecedě. Dvojice či trojice písmen s mezerami nebo bez, ale i matematické formule. - Šifra „312“ (Prostorová)
Šifru tvoří sled čísel 1,2 a 3. Tyto čísla jsou uspořádána do trojic tak, že udávají souřadnice písmen umístěných v trojrozměrné krychli a to na osách x, y, z. Varianta Hebrejského kříže

- Překlopená abeceda
Varianta na posunové šifry. Písmenům abecedy je přidělen jejich zrcadlový opak, písmena ze začátku abecedy jsou přepsána na písmena z konce – A=Z, B=Y, C=X atd. - Čínská šifra (Pseudo čínské znaky)
Klíčem je tabulka. Písmeno je přepsáno do pseudo čínských znaků – číslo řádku nám dá počet horizontálních čar výsledného symbolu, číslo sloupce pak udává počet vertikálních čar.

Příklad:
Transpoziční šifry
Jedná se o šifry, kde jsou v šifrovaném textu použita původní písmena zprávy, ale jejich pořadí je systematicky změněno.
- Pozpátku
Zpráva je napsána pozpátku. - Sudá a lichá písmena (+ možné kombinace)
Nejprve čteme lichá, potom sudá písmena. Možná kombinace se šifrou pozpátku, lichá popředu, sudá pozpátku - Změna směru čtení po řádcích (Had, Šnek)
Zprávu nečteme pouze na jednom řádku, ale písmena po sobě následují na více řádcích
Příklady


- Čtení z tabulky/bloku
Opět se jedná o hledání směru čtení zprávy, tentokrát v “tabulce. Může jít ovšem i o souvislý blok textu.


- N-té písmeno
U takovéto šifry je klíčem číslo, které udává kolikáté písmeno čteme.
Příklad, při klíči 5, čteme každé páté číslo - Sloupcová transpozice
Klíčem šifry je slovo. Zprávu rozdělíme na tolik segmentů kolik máme písmen v klíči. Potom přiřadíme každému písmenu klíče číslo, zpravidla jeho pořadí v abecedě. Potom zapíšeme každý segment zprávy do sloupce pod písmena klíče, podle přiřazených čísel. Na řádcích přečteme zprávu.
Příklad: Klíč HARDY, Zpráva OJBKVVLUICUBPDYAREKENADRARKETE Rozdělíme na segmenty: OJBKVV LUICUB PDYARE KENADR ARKETE
Přidělíme čísla klíči

Zapíšeme do sloupců

Přečteme zprávu: Poklad je u rybnika Kacer v dute vrbe
- Mřížková šifra (Grille)
Klíč je mřížka ve které jsou zaznačeny pozice. Tuto mřížku přiložíme na tabulku se zprávou, zapíšeme písmena na pozicích, potom mřížku otočíme po směru hodinových ručiček a opakujeme.

- Lištovka (Plotová šifra / Rail Fence Cipher)
Zpráva je v tabulce s naznačenými “lištami”, podle kterých je zprávu třeba rozstříhat a poskládat v jiném pořadí.

Kombinované šifry
Šifrování použitím jednoho druhy šifry není velmi těžké na rozluštění, proto se často setkáváme s různými kombinacemi šifer a šifrovacích principů. Nejčastěji se setkáváme s kombinací substituční a transpoziční šifry (například morseovka pozpátku, Caesarova šifra ve šnekovi) Není ovšem ani vyloučeno použití více substitučních šifer (např. Ceasarova šifra a morseovka) nebo dvou transpozičních (např. šnek a sloupcová) Pozor na šifry chameleony, které se tváří jako šifra jednoho druhu ale jsou šifra druhu jiného. Pamatuj, že:
- Skupiny o 1-4 znacích pravděpodobně skrývají morseovku.
- Zpráva obsahuje zhruba 26 různých znaků či symbolů – značí, že se jedná o abecedu.
- Symboly o různé četnosti odpovídají písmenům abecedy dle četnosti v českém jazyce.
- Písmena mají stejnou četnost jako v českém jazyce – jedná se o transpozici.
Steganografie
Zájmem steganografie není zprávu zašifrovat, ale skrýt ji. Může jít o schování morseovky v hudební nahrávce, schování textu v obrázku, použití neviditelných inkoustů , přímé označení písmen v textu (např font), použití významných čísel v textu a další. Stejné metody se dají použít pro schování klíče k dané šifře. Je dobré vědět, zda daný typ šifry vyžaduje klíč a zda se po něm mám shánět.