historie oddílu

Náš oddíl oddíl Severka byl založen 1. května 1985 na Vranovské přehradě Přemyslem Jeřábkem a Ivanou Petržalkovou. Většina zakládajících členů vzešla z pionýrského oddílu Delevoni. Severka tehdy pracovala jako jeden z osmi oddílů při základní škole Nám. 28. října. Děti se scházely ve škole, ale naší snahou bylo pochopitelně získat vlastní klubovnu. Tu se nám podařilo najít na ulici Cyrilská v pavlačovém domě. Zde jsem mezi naše členy přibrali také řadu dětí ze ZŠ Křenová. Oddíl se také zařadil do SPTO (Sdružení pionýrských tábornických oddílů).

V roce 1991 se vedoucí oddílu stala Hana Nováková - Šmejdilka a práce pokračovala nyní už se dvěma družinami. Kromě každotýdenních schůzek probíhaly pravidelné víkendové výpravy a samozřejmě letní tábory a to společně s oddílem Delevoni. Oddíl byl stále součástí 32. pionýrské skupiny S. K. Neumanna - tehdy už jen dvoučlenné.

Od roku 1993 vedla oddíl Zuzana Del Favero Němcová a Michal Němec. Severka se postupně značně rozrostla a její řady navštěvovalo pravidelně přibližně 50 dětí pracujících v pěti družinách. Část oddílu začala pracovat také v Bohunicích, kde se scházela v orlovně. V této době se nám podařilo zrealizovat velkou spoustu akcí - nepočítáme-li obrovské množství víkendových výprav - můžeme vzpomenout na spousty zajímavých táborů, sjíždění řek, letní putovní expedice, kočovné divadlo, tábory o přežití a se zvířaty, zahraniční expedice (Chorvatsko, Slovinsko, Slovensko, Korsika), stavbu naučné stezky v Bohunicích. Za asi největší úspěch považujeme vybudování naší nové severácké klubovny s podporou grantové společnosti Mládež, která je naší pýchou stále. Klubovna stojí v areálu ZŠ Arménská a neustále v ní nachází útočiště mnoho dětí. Pyšní jsme také na naše tábořiště u Bystřice nad Pernštejnem, které jsme léta stavěli a pořádali zde tábory. Bohužel vlivem kůrovcové kalamity jsme o tábořiště na nějakou dobu přišli, ale naše vzpomínky a odvedená práce nám stále zůstane.

Velmi rádi máme také akce s rodiči, které u nás vítáme, neboť věříme, že Severka není jen místo pro děti, ale životní styl pro celou rodinu.

Rok 2013 se nesl ve znamení změny náčelníka - tím současným je Eliška Masaříková - Elis. V současné době stále hledáme nové nápady pro volný čas, navštěvujeme zahraniční tábory, pracujeme s našimi dospívajícími a věříme, že i nadále budeme moci nabízet dalším generacím mnoho zážitků s námi - ať už u nás nebo v zahraničí.